Chceme být součástí dodávek malého modulárního reaktoru BWRX-300 na evropský trh

Chceme být součástí dodávek malého modulárního reaktoru BWRX-300 na evropský trh

Na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu se v únoru opět diskutovalo o budoucnosti jaderné energetiky u nás. U kulatého stolu se sešli zástupci společnosti GE Hitachi Nuclear Energy a českých firem dodávajících do jaderného průmyslu. Vedení americké firmy společně s kolegy z dceřiné společnosti z Japonska představilo základní design projektu malého modulárního reaktoru BWRX-300, jehož první uvedení do provozu chce firma realizovat v USA v roce 2028.

Na semináři se diskutovalo nejen o technickém řešení projektu, ale především o možnostech spolupráce českých firem s americkými a japonskými, což byl hlavní cíl akce. Představitelé společností GE Hitachi Nuclear Energy a Hitachi-GE Nuclear Energy hovořili s českými zástupci o možnostech jejich zapojení do dodavatelských řetězců pro evropský trh. Nejvýznamnější prostor pro český průmysl při výstavbě se nabízí v části turbínového ostrova a při realizaci stavebních částí projektu. V neposlední řadě má potenciál i spolupráce ve výzkumu a školství.

Jan Homut, zástupce ředitele divize Energetika naší společnosti, diskutoval s americkou a japonskou stranou o uplatnění produktů ZAT v jejich řešení na evropském trhu. „Naše společnost má velké zkušenosti s vývojem a nasazením technologií pro malé jaderné reaktory, například v dodávkách pro výzkumný reaktor VR-15 v Centru výzkumu Řež nebo pro malý experimentální jaderný reaktor v Brazílii. Věříme, že se naše technologie či know-how uplatní i při nasazování reaktoru BWRX-300 v Evropě,“ konstatuje Jan Homut.

ZAT dodává systém kontroly a řízení pro velké i malé jaderné reaktory a související jaderné technologie včetně dalších služeb.