EDF vyzdvihla naše kompetence při dodávkách na 20 jaderných bloků ve Francii

EDF vyzdvihla naše kompetence při dodávkách na 20 jaderných bloků ve Francii

pátý kulatý stůl, který tradičně pořádá Energetické Třebíčsko a Okresní hospodářská komora, se konal v prosinci v hotelu Atom v Třebíči. Potencionální čeští dodavatelé výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech tentokrát rokovali s francouzskou společností EDF. Ta se chystá zapojit do výběrového řízení na výstavbu nových českých jaderných bloků.

Podle ředitele divize Energetika Karla Stočese bylo cílem naší účasti navázat na dosavadní spolupráci s EDF, získat nové kontakty a nalézt další možnosti spolupráce v dodávkách bezpečnostních a nebezpečnostních řídicích systémů v rámci projektů této francouzské firmy.

Kulatý stůl zahájil Vítězslav Jonáš, předseda Energetického Třebíčska. České společnosti, jako potencionální dodavatelé, následně prezentovaly své kompetence v oblasti jaderných technologií EPR a ATMEA, představily reference z provozovaných a nově stavěných jaderných elektráren včetně lokalizační strategie a příležitostí pro spolupráci s EDF při výstavbě nových českých jaderných bloků.

V závěrečné části proběhl diskusní kulatý stůl o spolupráci a zkušenostech s dodávkami pro francouzskou jadernou energetiku. Zástupci EDF v průběhu diskuse vyzdvihli společnost Framatome a naši společnost ZAT, kde zmínili výbornou spolupráci při realizaci dodávek diagnostického systému KCF pro dvacet jaderných bloků francouzských jaderných elektráren v rámci projektu M2C, které realizujeme v ročních etapách až do roku 2024.

Závěr byl věnován dalším možnostem spolupráce na modernizacích provozovaných jaderných elektrárnách ve Francii, výstavbě nové jaderné elektrárny Hinkley Point C v Anglii i případné spolupráci v rámci výstavby nového bloku v České republice.

EDF (Électricité de France) se zabývá výrobou a distribucí elektřiny ve Francii i v řadě dalších zemí. Mimo Evropu působí v Jižní Americe, Asii a Africe.

Zdroj fotografií: energeticketrebicsko.cz