Jsme v polovině rekonstrukce řídicího systému jaderné elektrárny Pakš v Maďarsku

Jsme v polovině rekonstrukce řídicího systému jaderné elektrárny Pakš v Maďarsku

Do konce roku 2019 kompletně vyměníme řídicí systém v rámci jaderného ostrova na JE Pakš v Maďarsku. „V současné době jsme v polovině, v předchozích dvou letech jsme provedli výměnu řídicích systémů na prvním a druhém bloku, které jsou úspěšně v provozu,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika ZAT.

Bloky jsou řízeny procesními stanicemi SandRA Z101 a Z102, které obsahují speciální bezpečnostní funkce zařazené do nejvyšších bezpečnostních kategorií.

Těmito procesními stanicemi je realizován regulační a bezpečnostní systém řízení pohonů regulačních kazet reaktoru (SZBVR). Jeho úkolem je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru. Druhým systémem je regulační systém výkonu reaktoru (RTSZ) pro regulaci výkonu reaktoru a je úzce navázán na systém SZBVR. Oba systémy jsme dodali ve spolupráci se společností ŠKODA JS a jsou stěžejní pro provoz a zajištění bezpečnosti jaderných elektráren.

Předání prvního bloku v pořadí (B2) proběhlo na Silvestra 2016, další blok (B1) naši inženýři zprovoznili v září loňského roku. Na podzim letošního roku budeme předávat do provozu blok B3, ukončení zakázky realizací bloku B4 je stanoveno na rok 2019.