Na konferenci IQRF jsme představili technologie pro IoT řešení ve městech a budovách

Na konferenci IQRF jsme představili technologie pro IoT řešení ve městech a budovách

Členové IQRF Alliance, spolupracující firmy i odborná veřejnost se v únoru setkali na půdě Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, kde diskutovali o novinkách v oblasti integrace IoT řešení ve městech a budovách.

Na konferenci samozřejmě nechyběla prezentace naší platformy SimONet. Na příkladech z výrobní i nevýrobní sféry jsme účastníkům představili přednosti platformy, což jsou univerzálnost při napojení ke zdroji dat, multiplatformní vizualizace na PC a chytrých telefonech, případně její propojení k nadřazeným systémům, i využití měřených dat k řízení obslužných technologií.

„O naše cloudové řešení SimONet postavené na IoT je velký zájem. Jde v podstatě o malou krabičku napájenou z baterií, která sbírá data bezdrátově z jakékoliv technologie. Funguje podobně jako inteligentní domy, jen s kvalitou pro průmyslové aplikace. Lze jej využít při monitorování distribuce energie, tepla, plynu, vody či sledování parametrů vnitřních prostor,“ říká Petr Hasman z divize Smart systémy, který ZAT na konferenci zastupoval.

Systém je nasazený například v galerii v Klatovech, kde monitoruje vlhkost ovzduší, je vhodný pro stejné využití ve školkách, zdravotnických zařízeních, kde může třeba monitorovat pohyb pacientů na lůžku či vyhodnocovat stav kvality prostředí. „Systém testujeme také v ústavu, kde jsou lidé s Alzheimerovou nemocí. V rámci klimatických změn jej lze použít třeba pro monitoring stavu podzemních vod a řadu dalších aplikací,“ doplňuje Hasman.

Z technologií, u nichž zle využít naše chytré IoT řešení, jmenujme měření kvality vnitřního i vnějšího ovzduší, chytrá interiérová, venkovní i nouzová světla, parkovací a průjezdové detektory, chytrý rozhlas, vytápěcí systémy pro efektivní úpravu vzduchu i radar pro sledování a detekci osob či vozidel.

Se zajímavou prezentací na akci vystoupili zástupci VŠB TU Ostrava, kteří představili nejvzdálenější instalaci sítě IQRF pro měření venkovního prostředí a otřesů půdy, kterou provedli v království Tonga v Tichém oceánu.