ZAT dodá systém řízení reaktorových tyčí pro JE Pakš II v Maďarsku

ZAT dodá systém řízení reaktorových tyčí pro JE Pakš II v Maďarsku

Společnost ZAT, přední evropský výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl, dodá svůj systém řízení regulačních tyčí pro pátý a šestý blok jaderné elektrárny Pakš II v Maďarsku. Projekt realizujeme jako subdodavatel společnosti Framatome.

„Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Na Pakš II dodáme vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce dle požadavků evropských regulačních orgánů.

Dodávka systému řízení reaktorových tyčí pro jadernou elektrárnu Paks II je už druhým strategickým kontraktem, který jsme získali v Maďarsku v průběhu posledních několika let. Jde o potvrzení dlouhodobých kompetencí firmy v tomto sektoru.

Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 37 jaderných blocích v 7 zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. V současné době máme rozpracované dodávky řídicího systému pro 3 reaktory VVER 440 a 5 reaktorů typu VVER 1200.

Mezinárodní projekt

Smlouvu na výrobu, dodávku a uvedení do provozu automatizovaných systémů řízení procesů na pátý a šestý blok JE Pakš II v Maďarsku podepsaly v roce 2019 francouzsko-německé konsorcium Framatome-Siemens a společnost Rusatom Automated Control Systems JSC (RASU a.s.), dceřiná firma Rosatom State Corporation.

Zdroj úvodní fotografie (vizualizace JE Pakš II): Pakš II Ltd.