SandRA Z210 řídí deset horkých komor SUSEN v Centru výzkumu Řež

SandRA Z210 řídí deset horkých komor SUSEN v Centru výzkumu Řež

Mezinárodní projekt SUSEN Centra výzkumu Řež je od poloviny září v plném provozu. Jednou z největších investic v projektu bylo vybudování komplexu deseti horkých komor pro práci s vysoce radioaktivními materiály. A právě tyto technologie jsou řízeny naším řídicím systémem ZAT SandRA Z210.

 

V novém experimentálním zařízení SUSEN bude probíhat část prací na vývoji reaktorů IV. generace. „Neustále investujeme do vývoje, což se odráží i na poptávce po našich řídicích systémech u nás i v zahraničí. Jsme rádi, že se můžeme podílet nejenom na řízení současných jaderných elektráren, ale i na vývoji nových jaderných technologií,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika.

 

Systém kontroly a řízení horkých komor tvoří procesní stanice SandRA Z210, kterou naše firma vyvinula pro aplikace malého rozsahu. Jde o nejnovější technologii speciálně upravenou pro toto použití. „Stavba výzkumných zařízení je obecně velmi náročná, jelikož jde o unikátní zařízení, která nemají analogii. Neexistují tedy ani standardní komponenty, vše řešila naše společnost přímo na míru tohoto projektu,“ doplňuje Karel Stočes.

 

Podle Martina Ruščáka, ředitele centra, je také úspěchem, že se v rámci projektu SUSEN podařilo sestavit tým vědců z jedenácti zemí, kteří budou pracovat na řadě mezinárodních projektů. Slavnostní otevření proběhlo za účasti ministerského předsedy i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Mezi hosty byli také zástupci naší společnosti.