Společnost ZAT je zakládajícím členem Aliance české energetiky

Společnost ZAT je zakládajícím členem Aliance české energetiky

Cílem sdružení více než desítky firem je zvýšit jejich šance v zahraničních výběrových řízeních, především v jaderné energetice.

Aliance bude partnerem pro velké zahraniční firmy v dodávkách pro výstavbu zejména jaderných elektráren. Za nejbližší obchodní příležitosti její členové považují dodávky pro elektrárny v Turecku, Jordánsku, Maďarsku, Finsku a plánovanou dostavbu jaderných elektráren v Temelíně a Dukovanech.

Iniciativa vychází z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky, který vláda schválila v červnu a který vznik podobného sdružení průmyslových podniků doporučil. 

Ustavující schůze se zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který vznik aliance podpořil. "Aliance energetických firem, která sdružuje 13 předních českých strojírenských společností, bude pro vládu jedním z důležitých partnerů v dalším rozvoji českého strojírenství, při vytváření nových míst i zvyšování konkurenceschopnosti firem," řekl Sobotka.

K úkolům aliance bude dále patřit předávání informací mezi vládou a průmyslem a účast na vyhodnocení Národního akčního plánuj rozvoje jaderné energetiky. Dokument, který navazuje na aktualizovanou Státní energetickou koncepci, vyjadřuje snahu české vlády neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho jaderného bloku v elektrárně Dukovany a jednoho bloku v elektrárně Temelín s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

Zdroj ČTK