Společnost ZAT představila dvě nové řady procesních stanic nejvyšší bezpečností třídy A. Český řídicí systém SandRA tak může řídit chod celé jaderné elektrárny

V pořadí už 13. zákaznický den společnosti ZAT se nesl ve znamení inteligentních systémů budoucnosti. Firma na něm představila dvě zásadní novinky v oblasti jaderné energetiky, a to digitální procesní stanice Z101 a Z102. „Tyto procesní stanice realizují speciální bezpečnostní funkce zařazené do nejvyšších bezpečnostních kategorií. Jejich doplnění do rodiny řídicího systému SandRA nám umožňuje řídit kompletní chod jaderné elektrárny včetně nejvyšších bezpečnostních systémů,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT a.s.

Každoroční 40milionové investice do vývoje řídicího systému SandRA řadí českou společnost ZAT mezi největší a nejúspěšnější výrobce specializovaných řídicích systémů v Evropě. Český řídicí systém SandRA (zkratka ze spojení Safe and Reliable Automation) firma uvedla na trh v roce 2011. Velký zájem o jeho nasazení firma zaznamenala v loňském roce, kdy sjednala nové zakázky v objemu 1,2 miliardy korun. „Největší objem tvoří obchody právě z oblasti jaderné energetiky. Nově jej budeme dodávat do elektráren v Maďarsku a na Slovensku, systém běží také na obou jaderných elektrárnách v České republice, kde máme sjednány také další zakázky,“ upřesňuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT a.s.

SandRA je již 4. generací řídicího systému vyvinutého společností ZAT a.s., která jej plánuje dodávat do svých zakázek minimálně do roku 2030 s následným dlouhodobým garantovaným servisem. Vzhledem k tomu firma na zákaznickém dnu ohlásila ukončení podpory pro systémy předchozí generace řady ZAT- DV, ZAT-PRIMIS 2000 a ZAT-D2. „Od ledna příštího roku nebudeme garantovat obecnou dostupnost náhradních dílů, netýká se to však smluvně zajištěných dodávek. Našim zákazníkům, kteří využívají tyto řídicí systémy, proto doporučujeme včas uzavřít smlouvu na garantovaný servis,“ upřesnil Pavel Kulík, technický ředitel společnosti ZAT. Další novinkou letošního roku je nový způsob licencování vývojového prostředí Pertinax 6  a možnost bezplatného přechodu na tuto novou verzi.


Celá tisková zpráva