Téma malé jaderné reaktory je pro nás aktuální

Téma malé jaderné reaktory je pro nás aktuální

Společnost ZAT dodává své řídicí systémy nejenom do primárních a sekundárních okruhů jaderných elektráren. Dlouhodobě se zaměřuje také na vývoj a realizaci projektů pro malé a výzkumné jaderné reaktory. Řídicí systém z dílny našich vývojářů je nasazený například na malém výzkumném reaktoru v Centru výzkumu Řež, zároveň se podílíme na vývoji prototypu systému pro řízení malého reaktoru pro americký kontinent.

Proto jsme si nemohli nechat ujít již pátý ročník konference SMR 2019 (Small Reactors).

Mezinárodní konferenci ve spolupráci s FJFI připravila společnost EventEra. Hlavním tématem byly reaktory pro teplárenství a neelektrické aplikace.

„Na konferenci jsme načerpali aktuální informace k vývoji malých reaktorů, o nichž se hovoří jako o alternativě velkých jaderných bloků. Zároveň jsme s partnery diskutovali o dalších možnostech spolupráce v dodávkách bezpečnostních a nebezpečnostních řídicích systémů pro řízení technologií malých reaktorů,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Energetika.

Kromě tématu reaktorů pro vytápění se hovořilo také o odsolování a vysokoteplotních reaktorech pro výrobu technologického tepla. Zajímavé přednášky měli vystupující z UJV Řež, Centra výzkumu Řež, FJFI i firem ALVEL či NUVIA.

Ze zahraničí se zúčastnili a vystoupili experti z Dánska, Indie, Pákistánu, Kanady, Japonska, Ruska a také z MAAE.