Týdeník Euro ukazuje úspěchy v jaderné energetice na příkladu naší společnosti

Týdeník Euro ukazuje úspěchy v jaderné energetice na příkladu naší společnosti

"Příznivci jádra často argumentují tím, že výstavba nových bloků pomůže českému průmyslu. Stále více tradičních dodavatelů energetiky ale krachuje,otevírá téma týdeník Euro. V článku se autor zabývá současnou situací českých firem v oblasti strojírenství a energetiky a klade otázky, zda budou mít za deset let, kdy je reálná možnost zahájení výstavby nových jaderných bloků, ještě co nabídnout.  

Nás zaujal odstavec, kde novinář představuje úspěšné firmy v oboru. ZAT uvedl na prvním místě. Nutno dodat, že se všemi jmenovanými společnostmi dlouhodobě spolupracujeme. Zde je citace: ‚Negativních zpráv o stavu českého energetického průmyslu už bylo dost, tak aspoň závěr nechme v optimistickém duchu. Stále existuje řada pozitivních příkladů firem, kterým se navzdory útlumu stavby uhelných a jaderných elektráren v Evropě daří. Patří mezi ně i několik specialistů na jadernou energetiku. Tak třeba výrobce kontrolních a řídicích systémů pro elektrárny ZAT loni zvýšil tržby o 19 procent na rekordních 813 milionů korun. „Vrací se nám dlouhodobá systematická práce se zákazníkem, na získání větších projektů se pracuje několik let. Nově jsme se prosadili na trzích například v Arménii, Polsku a Finsku," uvedl Ivo Tichý, člen představenstva ZAT. 
Svižným růstem tržeb a zisku se pochlubila také plzeňská inženýrská společnost Škoda JS. Vedle účasti na dostavbě třetího a čtvrtého bloku ve slovenských Mochovcích těží z faktu, že fungující jaderné reaktory je zapotřebí udržovat v provozu a modernizovat. Své aktivity dále rozvíjí také výzkumný ústav ÚJV Řež a jeho dceřiné firmy. Ve slušné kondici - navzdory útlumu zakázek na uhelných a jaderných elektrárnách - se stále drží největší český výrobce turbín Doosan Škoda Power. V poslední době se uplatňuje při dodávkách pro paroplynové a solární koncentrační elektrárny, stejně jako při stavbě zařízení na spalování biomasy a komunálních odpadů…"