Úspěšně jsme předali první část systému RRCS pro druhý blok arménské jaderné elektrárny Metsamor

Úspěšně jsme předali první část systému RRCS pro druhý blok arménské jaderné elektrárny Metsamor

Máme za sebou úspěšnou první fázi přejímky systému RRCS pro druhý blok arménské jaderné elektrárny Metsamor. Součástí dodávky je i integrace části funkcí systému RTS (Reactor Trip System). Konkrétně jde o havarijní ochrany reaktoru, což je první dodávka s touto rozšířenou funkčností v historii projektů řídicích systémů ZAT pro primární okruh jaderných elektráren. I tato část prošla předávacími zkouškami bez výhrad zákazníka.

Přejímky se zúčastnili kromě zástupců konečného uživatele také zástupci společností RUSATOM SERVICE, ŠKODA JS, arménského státního dozoru ЗАО НТЦ ЯРБ, představitele hlavního konstruktéra reaktoru ОКБ Гидропресс a společností RUSATOM SERVICE pozvaného experta z АО «ВПО «ЗАЭС».

Výsledkem první fáze přejímky je schválená výrobní dokumentace celého zařízení a odsouhlasení výsledků přejímacích zkoušek (FAT). Zakázka pro jadernou elektrárnu v Arménii navazuje na předchozí dodávky obdobných systémů pro slovenské jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice, Mochovce a maďarskou elektrárnu Pakš. Všechny použité typy elektronických komponent jsou vyráběny v ZAT a jejich technické řešení je nedílnou součástí firemního know-how. Tyto systémy nejnovější generace pro VVER 440 jsou postaveny výhradně na platformě SandRA Z100 určené pro realizaci systémů souvisejících s bezpečností jaderné elektrárny.

Dodávka do elektrárny v Arménii se uskutečňuje prostřednictvím společnosti ŠKODA JS a zákazníkem je ruská společnost RUSATOM SERVICE. Projekt bude ukončen v závěru roku 2019.

Na fofografiích je tým oborné komise na zkušebně a testovaný řídicí systém SandRA Z100.