ZAT s čínským partnerem China General Nuclear Power začíná projednávat možnosti spolupráce na dostavbě jaderných bloků v ČR

ZAT s čínským partnerem China General Nuclear Power začíná projednávat možnosti spolupráce na dostavbě jaderných bloků v ČR

Ve zrušeném tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín jsme patřili mezi hlavní dodavatele nového řídicího systému. V současné době, když se otevírá možnost vypsání nové státní zakázky, jsme opět žádanými partnery.

V rámci EU dodáváme naše systémy na třetinu jaderných bloků a na 10 procent ve světě. Právě pro naše kompetence nás olovil čínský partner společnost China Nuclear Power Engineering Company (CNPEC), jejíž sedmičlenný auditorský tým navštívil v minulých dnech naši společnost.

CNPEC je dceřinou firmou čínské státní společnosti China General Nuclear Power (CGN), která má zájem o stavbu nového jaderného bloku v Česku.

V současné době probíhá ze strany CGN/CNPEC mapování lokálního dodavatelského řetězce v Česku pro takzvaný jaderný ostrov, který obsahuje například reaktor a další zařízení včetně řídicích bezpečnostních a nebezpečnostních systémů.

Vzhledem k referencím, kompetencím a naší známosti v zahraničí v rámci jaderné energetiky, je ZAT pro CGN/CNPEC velmi významným potenciálním lokálním dodavatelem. Na základě této skutečnosti byl v naší společnosti čínským partnerem spuštěn kvalifikační proces.

„V úvodu setkání jsme prezentovali profil firmy, technické prostředky ZAT SandRA řady Z100 a Z200 pro realizaci bezpečnostních i nebezpečnostních funkcí a kompetence včetně produktů pro jadernou energetiku, které bychom rádi uplatnili v rámci výstavby nového jaderného bloku,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika. Dále naši kolegové provedli auditorský tým novým showroomem, kde máme zdokumentovaný vývoj čtyř generací řídicích systémů ZAT i high-tech výrobními prostorami s novým technickým vybavením. V odpoledních hodinách naši odborníci prezentovali nastavené procesy pro safety produkty a odpovídali na řadu dotazů od auditorského týmu.