Zúčastnili jsme se 10. mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2018 v ruské Soči

Zúčastnili jsme se 10. mezinárodního jaderného fóra Atomexpo 2018 v ruské Soči

Jaderná energetika je pro nás stěžejním oborem, kde uplatňujeme téměř 70 procent našich zakázek. Proto se pravidelně účastníme všech významných akcí, mezi něž bezesporu patří mezinárodní jaderné fórum Atomexpo 2018. Heslem fóra bylo „Globální partnerství rovná se základ úspěchu“.

ZAT patří mezi významné dodavatele řídicích systémů na jaderné bloky VVER 440 a VVER 1000 v Evropě i ve světě. „Pro nás byla účast na jaderném fóru velmi přínosná pro získání informací o inovacích v oblasti technologií, produktů i technických řešení. Zároveň důležitá z pohledu navázání a prohloubení vztahů se zahraničními partnery,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Jaderná energetika ZAT.

Program fóra tvořilo přes 20 kulatých stolů a panelových zasedání, na kterých vystoupilo více než 200 expertů. Hlavní pozornost byla věnována mezinárodní spolupráci při výstavbě jaderných elektráren, vývoji digitálních technologií, přípravě odborníků, rozvoji jaderné infrastruktury a zajištění jaderné bezpečnosti. Akce se zúčastnilo na 3000 účastníků ze 68 zemí.

Fórum zahájili generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Jukija Amano, generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačov, generální ředitelka Světové jaderné asociace (WNA) Agneta Risingová, generální ředitel Agentury pro jadernou energii (NEA) OECD William D. Magwood IV. a předseda Mezinárodní asociace provozovatelů jaderných zařízení (WANO) Jacques Regaldo.

Agneta Risingová během zahájení řekla: „První ročník fóra Atomexpo proběhl v roce 2009 v Moskvě a od té doby bylo k síti připojeno 50 nových jaderných bloků, z toho polovina v minulých třech letech. V dalších dvou letech má být uvedeno do provozu dalších 30 bloků. „A právě uplatnění našich produktů v rámci rekonstrukce a výstavby nových jaderných elektráren je našim dlouhodobým cílem,“ dodal Karel Stočes.