Zúčastnili jsme se 5. ročníku kongresu jaderného průmyslu ve střední a východní Evropě 2019

Zúčastnili jsme se 5. ročníku kongresu jaderného průmyslu ve střední a východní Evropě 2019

Koncem ledna Praha hostila pátý ročník kongresu jaderného průmyslu ve střední a východní Evropě 2019. Vystřídala Budapešť, ve které se akce konala v loňském roce.

Mezinárodní kongres byl zaměřen na nejnovější projekty a příležitosti v zemích střední a východní Evropy (Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Polsko, Bulharsko, Finsko, Rumunsko, Litva, Ukrajina a Slovinsko). Akce se zúčastnilo na 180 odborníků, 30 prezentujících z 12 států a 12 vystavovatelů s řešením a produkty pro jadernou energetiku.

V průběhu dvou dnů zazněla řada přednášek o příležitostech v odvětví z pohledu modernizace provozovaných a výstavby nových jaderných bloků včetně vyřazování jaderných bloků z provozu. Přednášející hovořili o zkušenostech z realizace projektů, o strategiích z pohledu financování včetně řízení rizik přes pokročilé jaderné technologie až po likvidaci radioaktivních odpadů.

„Cílem naší účasti na akci bylo získat aktuální informace o stavu a dalším rozvoji jaderné energetiky v jednotlivých státech ve střední a východní Evropě, navázat nové kontakty a nalézt další možnosti spolupráce v dodávkách pro řízení jaderných technologií. Setkali jsme se například se zástupci investora a budoucího provozovatele jaderné elektrárny Hanhikivi 1 ve Finsku, kde máme také zájem dodávat své řídicí systémy,“ říká Karel Stočes, ředitel divize Energetika.

ZAT v současné době realizuje zakázky na jaderných elektrárnách v Arménii, ve Finsku, Maďarsku, Francii a na Slovensku.