Zúčastnili jsme se konference NUCLEAR ENCOUNTER 2021

Zúčastnili jsme se konference NUCLEAR ENCOUNTER 2021

Zástupci naší společnosti Karel Stočes, ředitel obchodu, a Andrej Rubint, ředitel kanceláře Slovensko, se ve dnech 12.–13. 8. 2021 zúčastnili konference NUCLEAR ENCOUNTER 2021. Setkání proběhlo v Palace Art Hotelu Pezinok na Slovensku a navázalo na první část konference, která se uskutečnila on-line v polovině dubna tohoto roku.

Více než sto představitelů provozovatelů jaderných elektráren a jejich servisních a dodavatelských organizací ve dvou dnech diskutovalo o strategiích a očekávání do budoucna. Oproti první části konference konané na jaře, které se zúčastnili zástupci technického vzdělávání, byla rozšířena o důležité téma řízení kvality, a to z pohledu provozovatelů i dodavatelů.

První den byl zaměřený na strategie ČEZ a. s. a SE a. s. z pohledu provozovatele a co mou očekávat jejich dodavatelé. Ti následně reflektovali svůj postoj k situaci v jaderné energetice. Druhý den vystoupili se svými příspěvky ředitelé jednotlivých českých a slovenských jaderných elektráren, ve kterých prezentovali směřování z pohledu jádra i střednědobé investiční plány.

Závěrečné téma se týkalo již zmíněné oblasti řízení kvality. Po vystoupení ředitelů řízení kvality ČEZ a SE se spustila dlouhá diskuse. V ní jednoznačně zaznělo, že kvalita musí být dobře nastavena, veškeré postupy dodržovány a musí probíhat proces neustálého zlepšování. Toto stanovisko potvrdili i zástupci naší společnosti. „České společnosti mají jaderné know-how a dlouhodobě investují do vývoje. Například naše společnost před pěti lety uvedla na trh nový bezpečnostní řídicí systém pro jadernou energetiku SandRA Z100, který se v současné době řadí mezi nejmodernější systémy ve svém odvětví na trhu. I díky tomu se nám daří získávat stále více zakázek na zahraničních trzích,” říká Karel Stočes.

ZAT dodává řídicí systémy do jaderných elektráren provozovaných oběma společnostmi ČEZ i SE. „Při jednáních jsme potvrdili naše kompetence spolehlivého dodavatele systémů řízení pro jaderné elektrárny i poskytovatele podpory při provozování a prodlužování jejich životnosti,” doplňuje Andrej Rubint.

Konference deklarovala, že jaderná energetika je bezpečná, spolehlivá a bezemisní. Je tedy neopomenutelnou součástí energetického mixu a je nutné zajistit výstavbu nových jaderných zdrojů. ZAT je se svými kompetencemi a know-how na tyto dodávky připraven.