Dispečinky oblastních ředitelství Správy železnic

Dispečinky oblastních ředitelství Správy železnic
 • Pc Station

  4K

  rozlišení
 • Location

  Česká republika

  stát
 • Calendar

  25 let

  partnerství
 • Platform

  SandRA

  platforma

Čtvrt století partnerství

Firma ZAT realizuje dálkovou řídicí techniku na území odpovídající polovině České republiky. Partnerem pro Správu železnic je naše společnost už 25 let. Za tu dobu jsme realizovali stovky projektů, díky nimž mohou dispečeři bezpečně a spolehlivě ovládat trakční vedení sloužící pro napájení vlakových souprav. Řídíme 600 železničních stanic, rozvoden, spínacích stanic, trafostanic apod. V celém systému je k dnešnímu dni implementováno více než 50 000 signálů.

Vždy se umíme přizpůsobit přáním a vyžadovaným technickým podmínkám zákazníka. Využíváme jak vlastní PLC řídicí systémy z řady SandRA Z210, tak i řídicí systémy od zahraničních dodavatelů. Obdobně jsme na tom na úrovni dispečinků, kde jsme schopni dodat řešení postavené na různých platformách. Vzhledem k plánům rozvoje železniční infrastruktury se těšíme na další spolupráci se Správou železnic, třeba i na vysokorychlostních tratích.

1.Doprava Reference Dispecinkpl
2.Doprava Reference Dispecinkčb

Dispečink České Budějovice

Na elektrodispečinku dálkové řídicí techniky v Českých Budějovicích jsme realizovali zakázku na sloučení vizualizace různých technologií do centrálních zobrazovačů. Těmi jsou dva 84" LCD panely ve vysokém rozlišení 4K. Řešení je vysoce modulární a umožňuje dispečerům univerzální zobrazení dle aktuální potřeby. Díky systému od naší společnosti si mohou dispečeři na širokoúhlých panelech zobrazit samostatně až čtyři technologie, například dálkovou diagnostiku technologických systémů, dálkovou řídicí techniku i kamerový systém.

Nejmodernější zobrazovací technologie

Největší výhodou projektu je uživatelská přívětivost a otevřenost řešení, které umožňuje implementovat vizualizaci dalších systémů. Správa železnic touto modernizací reagovala na požadavek vyplývající z provozu železničních tratí, což je zavádění nových technologií, které zvyšují bezpečí a komfort na železnici.

Dispečink Plzeň

Dalším úspěšným projektem společnosti ZAT je rekonstrukce elektrodispečinku pro dálkovou řídicí techniku Správy železnic v Plzni, jímž se ovládá trakční napájecí soustava a doprovodná infrastruktura pro oblastní ředitelství Plzeň.

Dispečink 21. století

Projekt obsahoval kompletní výměnu hardwarového i softwarového vybavení elektrodispečinku. Zobrazovací stěna je nyní složena z bezrámečkových panelů zpětné projekce v rozlišení 4K. V rámci zakázky jsme překreslili 400 stávajících obrazovek do nového rozlišení. Zobrazovací stěna je modulární a umožňuje dispečerům rozvrhnout zobrazení ovládaných technologií dle potřeby. Dále došlo ke stavebním úpravám dispečerského sálu a kompletní výměně vybavení dispečerů. Vzniklo také nové pracoviště pro dispečera železniční infrastruktury, které slouží k centrálnímu shromažďování, zaznamenávání a analýze poruch vzniklých na technologiích v oblasti působnosti oblastního ředitelství Plzeň. Dokončením projektu se z elektrodispečinku dálkové řídicí techniky v Plzni stal jeden z nejmodernějších dispečinků Správy železnic v České republice.

1.Doprava Reference Dalkovaridicitechnika
Platforma SandRA

Vizualizace na míru zákazníkovi díky využití vlastní platformy

Spolupracujeme

Sz
AZD
EZ
Geovap

Historie dodávek pro oblastní ředitelství Plzeň

 • 1994

  Realizace prvního dispečinku ve Starém Plzenci

 • 2004

  Přesun dispečinku do Plzně a položení základů moderního dispečinku

 • 2019

  Vylepšení kybernetické bezpečnosti a doplnění horké zálohy

 • 2021

  Realizace nejmodernějšího dispečinku DŘT v České republice