Elektrárna Mělník I

Elektrárna Mělník I
 • Power Station

  4

  bloky
 • Location

  Česká republika

  stát
 • Calendar

  2020

  rok
 • Platform

  SandRA

  platforma

ZAT zmodernizoval řídicí systém odsíření v elektrárně Mělník I

Mezi významné zakázky naší společnosti v České republice patří i modernizace řídicího systému odsíření kouřových spalin u šesti kotlů v elektrárně Mělník I.

Podle nových ekologických požadavků stávající technologie už nevyhovovala, proto elektrárna přistoupila k realizaci odsiřovacího procesu pomocí technologie BNG. Jde o mokrou vápencovou vypírku kouřových plynů. Řízení technologie má nově na starosti řídicí systém SandRA (Safe and Reliable Automation) od naší společnosti. Zároveň jsme pro firmu AF-Consult Czech Republic, se kterou jsme zakázku realizovali, vyráběli rozvaděče nízkého napětí. Projekt se uskutečnil ve dvou etapách, konečné předání proběhlo v září 2020. Generálním dodavatelem celého projektu byla společnost Metrostav.

Každý z provozních souborů, jako jsou vykládka vápence, příprava vápenné suspenze, řízení reaktorů a společné části, úprava výchozích produktů sádrovce a jeho odvodnění atd., obsahuje vlastní část řídicího systému. Zobrazení dat zajišťuje část HMI, která byla součástí naší dodávky.

Životnost nového řídicího systému pro odsíření je plánována minimálně na dalších 15 let, proto je důležité také zajištění servisu. ZAT tyto služby standardně poskytuje.

DCS pro velké bloky i dílčí technologie

Společnost ZAT dodává řídicí systémy do elektrárny Mělník od sedmdesátých let minulého století. Od masivního nasazování automatizace v devadesátých letech minulého století naše firma dodala řídicí systémy na většinu provozovaných souborů v elektrárně včetně řízení bloků B1 až B6. Výhodou pro klienta je naše dlouhodobá zkušenost s jejich provozy a systémy, které jsme postupně nahrazovali za plného provozu, i znalost všech typů odsiřovacích procesů.

Dodávkou řídicího systému odsíření do EMĚ I jsme navázali na předchozí úspěšné realizace v Opatovicích, Plzni, Strakonicích, Příbrami, Vřesové atd.

Řídicí systém návazných technologií

Chcete se dovědět více o možnosti využití platformy SandRA nejen pro řízení systému odsíření?

SandRA
Lide Detmarovice 2 (1)

Historie dodávek pro elektrárnu Mělník

 • 2006

  Rekonstrukce řídicího systému turbíny 500 MW a turbonapáječky 17,5 MW

 • 2007

  Řízení technologie DeNOx na B11 – upgrade na řídicí systém ZAT Plant Suite

 • 2010

  Instalace a uvedení do provozu ŘS turbíny, úprava softwaru ŘS bloku pro technologii odsíření

 • 2020

  Instalace řídicího systému odsíření – bloky B1 až B6