Jaderná elektrárna Pakš

Jaderná elektrárna Pakš
 • Big Reactor

  4

  bloky
 • Location

  Maďarsko

  stát
 • Calendar

  2020

  rok ukončení
 • Platform

  SandRA

  platforma

Kompletní obměna RRCS a RCS

V březnu 2015 jsme uzavřeli zakázku na kompletní obměnu regulačního a bezpečnostního systému řízení pohonů regulačních kazet reaktoru (RRCS) a regulačního systému výkonu reaktoru (RCS).

Projekt byl realizován ve spolupráci se Škoda JS na všech čtyřech blocích jaderné elektrárny Pakš I v Maďarsku. Od roku 2020 jsou bloky plně řízeny platformou SandRA s procesními stanicemi ZAT SandRA Z101 a Z102, obsahujícími speciální bezpečnostní funkce zařazené do nejvyšších bezpečnostních kategorií.

Dodáváme systémy nejblíže jaderné reakci

Stěžejní produkty naší společnosti v oblasti jaderné energetiky jsou postaveny na procesních stanicích. V první řadě jde o regulační a bezpečnostní systém řízení pohonů regulačních kazet reaktoru (RRCS). Jeho úkolem je regulovat, zpomalovat či v případě nutnosti zastavit štěpnou reakci v reaktoru. Druhým je regulační systém výkonu reaktoru (RCS) pro regulaci výkonu reaktoru a je úzce navázán na systém RRCS. Oba systémy jsou stěžejní pro provoz a zajištění bezpečnosti jaderných elektráren.

I díky tomuto projektu, který byl první velmi úspěšnou dodávkou regulačního systému výkonu reaktoru (RCS), patří ZAT v oblasti jaderné energetiky mezi významné světové dodavatele.

Reference JE Pakš I. Fotografie 02

Spolupracujeme

1200Px Skoda JS Logo
Microsoftteams Image (4) (1)
Oah Logo

Zajímavosti z realizace

2016–2020

Vlastní realizaci předcházela inovace systému RRCS a vznik nového systému RCS, do jejichž vývoje ZAT investoval za posledních pár let téměř 60 milionů korun. Oba systémy jsou úzce provázány, vzájemně spolupracují a jsou stěžejní pro provoz a zajištění bezpečnosti jaderných elektráren.

Jde o úspěšnou dodávku regulačního systému výkonu reaktoru (RCS) společnosti ZAT.