Malá vodní elektrárna Kořensko

Malá vodní elektrárna Kořensko
 • Hydro Energy

  2

  bloky
 • Location

  Česká republika

  stát
 • Calendar

  2021

  rok
 • Platform

  SandRA

  platforma

Migrace řídicího systému na novou generaci

Vodní elektrárna Kořensko ležící na vltavské kaskádě je další referencí od společnosti ČEZ a.s., Vodní elektrárny. Elektrárna se dvěma bloky, každý s instalovaným výkonem 1,9 MW, je dálkově ovládaná z dispečinku ve Štěchovicích.

V roce 2021 jsme zde realizovali upgrade našeho vlastního systému kontroly a řízení na bázi ZAT-DV na nový moderní systém SandRA Z200. V rámci projektu proběhla rekonstrukce řídicího systému obou soustrojí i řízení společných zařízení strojovny. Rekonstruovali jsme také zařízení skupinové regulace, komunikace pro dálkovou obsluhu a všech zařízení společného nadzemí.

V rámci realizace projektu se potvrdila naše schopnost dodat jednoduché, a přitom velmi výkonné řešení pro řízení malých vodních elektráren, a to k plné spokojenosti náročných zákazníků. Dodržení požadavků ČEZ, včetně souladu se standardy kybernetické bezpečnosti zařízení kritické infrastruktury, je pro nás samozřejmostí.

Další úspěšná modernizace pro ČEZ a.s., Vodní elektrárny

V rámci migrace jsme ve všech rozvaděčích vyměnili systém ZAT-DV za moderní řídicí systém ZAT Z200. Modernizací prošla také napájecí část včetně přepěťových ochran i ventilace rozvaděčů. Kromě vlastních dodávek HW a SW jsme využili také služeb subdodavatele společnosti Andritz Hydro pro doplnění signalizace na operátorském pracovišti v elektrárně Hněvkovice. 

Komunikace mezi jednotlivými částmi je nově realizována komunikačním protokolem IEC 60870-5-104. Původní ústřednu GPS jsme nahradili novou od firmy Meinberg. Komunikace na Povodí Vltavy je z řídicího systému vyvedena samostatným komunikačním portem s komunikačním protokolem PERNET, který je opatřen Firewallem Eagle od firmy Hirschmann.

V části HMI jsme v rámci migrace vyměnili panelové PC za nové. Stávající licence Intouch jsme zmodernizovali na verzi použitou na elektrárně Lipno. Výhodou tohoto řešení je možnost úprav z jedné inženýrské stanice ve Štěchovicích.

Zajímá vás využití platformy nejen pro systémy kontroly řízení?

Přečtěte si více

SandRA
Strekov (1)

Historie dodávek pro elektrárnu Kořensko

 • 2014

  Modernizace řídicího systému (část kompenzace) pro firmu Profi EMG

 • 2018

  Dodávka úpravy SW v řídicím systému elektrárny

 • 2020

  Kompletní migrace řízení elektrárny na platformu SandRA, procesní stanice Z200