Vodní elektrárna Gabčíkovo

Vodní elektrárna Gabčíkovo
 • Hydro Energy

  8

  bloků
 • Location

  Slovensko

  stát
 • Calendar

  2022

  rok ukončení
 • Platform

  SandRA

  platforma

Rekonstrukce regulátorů turbín a buzení

ZAT dodává řídicí systémy na největší slovenskou vodní elektrárnu Gabčíkovo přes 30 let. V roce 1992 naše společnost, tehdy ještě jako součást Škody Energo s.r.o., instalovala na vodní dílo první budicí soupravy pro generátory 90 MW. Po uvedení do provozu všech osmi bloků má elektrárna úctyhodný instalovaný výkon 720 MW.

Přibližně před 10 lety se investor Vodohospodárska výstavba, š.p. rozhodl pro postupnou rekonstrukci regulátorů turbín a budicích souprav generátorů. Naše společnost v rámci tohoto projektu postupně vyměnila pět budicích souprav a čtyři regulátory turbín. Další realizace budicí soupravy proběhla v roce 2022.

Snížení provozních nákladů díky kompaktnímu řešení

Následný provoz vodní elektrárny Gabčíkovo potvrdil, že volba kompaktních regulátorů turbín a buzení na platformě SandRA je správná. Jednoduché a cenově dostupné řešení zvýšilo spolehlivost provozu řízené technologie a snížilo provozní náklady při zachování rychlosti, výkonu a možností komunikace jako u robustního a zpravidla dražšího řešení.

Pro realizaci komplexních dodávek pro tak náročného zákazníka jako je Vodohospodárska výstavba je nutné zázemí stabilní společnosti se špičkovým know-how, tedy stejné jako ve společnosti ZAT.

Kompaktní regulátor turbíny Z211 CTC

Zjistěte více o platformě SandRA a její řadě kompaktních technických prostředků

SandRA
P Byst

Historie dodávek pro vodní elektrárnu Gabčíkovo

 • 2010

  První nasazení regulátoru SandRA AVR Z110 při rekonstrukci řídicí části buzení na blocích TG3 a TG4

 • 2011

  Kompletní výměna budicích souprav na blocích TG1 a TG2 a kompletní výměna regulátoru, spojená s migrací na ŘS SandRA

 • 2020

  Kompletní výměna regulátorů turbín na blocích TG7 a TG8, první nasazení nového kompaktního regulátoru Z211 CTC se stejnými funkcemi jako u robustnější varianty. Výměna budicí soupravy na bloku TG8

 • 2022

  Realizace projektu kompletní výměny buzení TG7 a uvedení do provozu v říjnu 2022.