Vodní elektrárna Lipno I

Vodní elektrárna Lipno I
 • Hydro Energy

  2

  bloky
 • Location

  Česká republika

  stát
 • Calendar

  2018

  rok
 • Platform

  SandRA

  platforma

ZAT – generální dodavatel rekonstrukce SKŘ a elektro

V roce 2018 jsme dokončili rekonstrukci SKŘ a části elektro na největší vodní elektrárně Vltavské kaskády. Tento strategický projekt, který jsme realizovali jako generální dodavatel, se stal zatím nejvýznamnější referencí naší společnosti v oboru vodní energetiky.

Absolvovali jsme náročné výběrové řízení skládající se z kvalifikační, technické a obchodní části. Rekonstrukce zahrnovala jak práce v podzemí této jedinečné elektrárny, tak i rekonstrukci velínu a nadzemního celku.

Využití DCS SandRA Synergy

Naše kompetence v oblasti řízení jsme uplatnili v rámci komplexní dodávky HW a SW procesních stanic SandRA Synergy pro řízení obou 60MW bloků a také v části HMI. Dodávka zahrnovala DCS systém, řízení a ochrany turbín, buzení pomocných generátorů a mnoho dalších stanic.

Subdodavatelem byla slovenská firma SAG Elektrovod Bratislava (nyní SPIE), která dodala nové ochrany bloku a linek a provedla rekonstrukci rozvoden a výměnu kabeláže. Realizací projektu vodní elektrárny Lipno I jsme potvrdili naši schopnost generálního dodavatele i pro takto rozsáhlá vodní díla. Zákazník byl spokojen i s řízením celého projektu a strukturou dokumentace, kterou převzal i pro další své provozy.

Přibližně po dvou letech bezproblémového provozu proběhly další testy odolnosti technologie a jejího řízení proti kybernetickému útoku. Řídicí systém obstál na výbornou jak v testech procesních stanic, tak v části HMI.

DCS SandRA Synergy

Zjistěte více o komplexním souboru integrovaných SW nástrojů umožňující realizaci řídicího sytému kategorie DCS

SandRA Synergy
Vana Sandra

Historie dodávek pro elektrárnu Lipno

 • 2005

  Modernizace řídicího systému vodního díla. Výroba dvou stále funkčních budicích souprav generátorů s regulátory Prismic A50 pro Brush

 • 2005

  Dodávka související se zajištěním provozuschopnosti obou elektráren – Lipno I i malé vodní elektrárny Lipno II

 • 2018

  Dokončení rekonstrukce SKŘ a části elektro na elektrárně Lipno I